Zapraszamy na PRYZMAT Festiwal Demokracji

Zgłoś swoją grupę!

Aktywizm LGBT+ na wsi

Konkurs I Know America

„Udział w konkursie to możliwość nauki, ale i rozwoju pasji”. Finał I Know America 2024

Od obserwacji przyrody do jej ochrony. Plan działania

Nowa publikacja Fundacji Wspomagania Wsi. Zapraszamy!

Zapraszamy na PRYZMAT Festiwal Demokracji

Od obserwacji przyrody do jej ochrony. Plan działania

Co sołtys zrobić może, kiedy wieś pomoże?

„Jestem nieustannie zadziwiona, że sołtysi chcą świętować edukując się” – powiedziała Grażyna Jałgos-Dębska otwierając 16 marca konferencję przygotowaną z okazji Dnia Sołtysa w Rzekuniu. Wiejscy liderzy zjechali się z całej Polski, żeby zainspirować innych swoimi działaniami i dać się zainspirować. Na spotkanie „Sukcesy sołeckie – energią wsi” zaprosiły Stowarzyszenie Sołtysi Mazowsza, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz Gmina Rzekuń.

zobacz więcej

W tym roku na konkurs zarejestrowała się kordowa liczba niemal 1700 osób uczestniczących. Dużej części z nich nie przestraszyły pytania testowe w etapie pierwszym oraz tematy prac pisemnych w etapie drugim. Na przełomie lutego i marca mieliśmy przyjemność goszczenia w Warszawie 25 autorów i autorek najlepszych prac, z których 14 wzięło udział w finale konkursu. Jak zawsze zadbaliśmy o to, żeby przyjazd na spotkanie nie ograniczał się tylko do rundy finałowej.

Gosia Mycek: Jestem dumną wieśniarą. Wróciłem dla siebie

- Po latach zawstydzania mnie, że jak ze wsi to jestem gorszy - dzisiaj jestem dumną wieśniarą. Bycie nią, opowiadanie o wieśniarze to w pewnym sensie moja misja - mówi Gosia Mycek. 5883 osoby - tyle obserwuje Gosię Mycek na Instagramie. 162 osoby - tyle mieszka we wsi Radoszyce* na pograniczu polsko-słowackim, z której Gosia pochodzi. Gosia Mycek został wymieniony w gronie 50-ciu najodważniejszych artystek w Polsce. Jak mówi “to wkurzające”, bo nie jest kobietą. Gosia to osoba artystyczna, identyfikuje się jako transpłciowy mężczyzna i chociaż używa zaimka “on” to jednocześnie chętnie i z przekonaniem mówi o sobie po prostu “wieśniara”.

Dziedzictwo przyrodnicze naszych przodków

Nasi przodkowie kochali środowisko naturalne, które ich otaczało. Wiedzieli, że od kondycji przyrody zależy ich przetrwanie, więc dbali o nią i traktowali jak swój dom. Pogoda była przewidywalna, życie toczyło się rytmem czterech pór roku. Dzisiejsza wieś zachowała tylko szczątki dawnego przyrodniczego dziedzictwa, które było częścią życia naszych dziadków i babć. Okazuje się jednak, że by dobrze na wsi żyć należy do tej mądrości przodków wrócić. Bioróżnorodność to nasz dom. A życie w zrujnowanym domu niesie wiele niebezpieczeństw.